STRONA GŁÓWNA OŚWIETLENIE
 
ŻÓŁWIE LĄDOWE
ŻÓŁW GRECKI
ŻÓŁW EGIPSKI
ŻÓŁW STEPOWY
ŻÓŁW LAMPARCI
ŻÓŁW SŁONIOWY
ŻÓŁW OBRZEŻONY
ŻÓŁW PUDEŁKOWY
ŻÓŁW MAURETAŃSKI
ŻÓŁW MADAGASKARSKI
OPIS SZKIELETU ŻÓŁWIA
ŻÓŁWIE WODNE
ŻÓŁW ŻÓŁTOLICY
ŻÓŁW CZERWONOLICY
ŻÓŁWIE WODNE AKCESORIA
ŻÓŁW ŻABUTI
ZAKUP ŻÓŁWIA
OGÓLNE WARUNKI
ŻÓŁW MOJE FOTY
SUPER FILMIK
PRZEKAZ ONLINE
INFORMACJE OGÓLNE
ŻÓŁWIE W DOMU
TANIE TERRARIUM
OŚWIETLENIE
ROZMNAŻANIE ŻÓŁWI
KARMIENI ŻÓŁWI ZIMĄ
CHOROBY ŻÓŁWI
GALERIA STEPKÓW
NATURALNE JEDZONKO
WITAMINY I ŻYWIENIE
FILMY O ŻÓŁWIACH
STATYSTYKI

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 102
Najnowszy Użytkownik: Massoni
REKLAMA
ŻÓŁW MAURETAŃSKI
Żółw mauretański ( Testudo Graeca )


żółwie lądoweżólwie lądowe

Występowanie

Żółwie mauretańskie zamieszkują trzy kontynenty naszego globu. Można je spotkać na południu Europy, w południowo-wschodniej Azji i w północnej Afryce u stóp gór Atlas. Taka rozpiętość kontynentalna sprawia, że środowiska, które zamieszkuje ten gatunek są bardzo różnorodne. Mogą być kamieniste, porośnięte kępkami trawy, czy trawiaste z pojedynczymi krzewami i niskimi zaroślami, a także suche z ubogą roślinnością np. w Tunezji. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, do jakiego podgatunku należy nasz pupil, ponieważ dzięki tej wiedzy będziemy w stanie stworzyć mu odpowiednie warunki bytowe.

Wygląd

Karapaks owalny a nawet eliptyczny i mocno wysklepiony z niepodzielną tarczką nadogonową, oraz z całkowitym brakiem charakterystycznego kolca na ogonie. Pancerz zazwyczaj w kolorze żółtym, brązowym, a czasem zielonkawym i z ciemnym deseniem na środku każdej tarczki, oraz szczególnie u samic z częściowo ruchomym plastronem.. Miękkie części zwierzaka są najczęściej szarobrązowe, a na każdej kończynie posiada on zazwyczaj pięć pazurów. Na zewnętrznej stronie ud znajdują się specjalne zrogowacenia przypominające ostrogi, które są również zwane jako modzele.

Wielkość

Samice są zawsze większe od samców. W dorosłym wieku osiągają wielkość do 30 cm natomiast samce do 25 cm. Wielkość zależy od podgatunku tego żółwia. Niektóre z nich są małe a ich wielkość nie przekracza 16 cm.

Długość życia

Gatunek ten charakteryzuje się długowiecznością. Jest ona uzależniona od warunków bytowych zwierzęcia (dieta, zimowanie). Zwykle żyją ok. 70-90 lat

Temperatura i wilgotność

Terrarium powinno być podzielone na dwie strefy, suchą i gorącą i chłodną i wilgotną. W sferze gorącej temperatura powinna wynosić od 35 do 40 stopni. W strefie chłodnej nie powinna być wyższa niż 22 stopnie. Pamiętajmy, aby nie stosować ogrzewania od spodu terrarium np. kablami lub matami grzewczymi, ponieważ w razie zbyt wysokiej temperatury gadzina będzie szukała schronienia zakopując się w podłożu, zamiast chłodu znajdzie tam dodatkowe źródło ciepła. W nocy temperatura może wynosić od 15 do 18 stopni. Oczywiście temperatura nocna jest uzależniona od podgatunku żółwia. Wilgotność powinna być utrzymywana na poziomie 50 %. Codziennie rano należy obficie spryskać terrarium letnią wodą, co da efekt porannej rosy. Zraszanie jest bardzo ważne, ponieważ żółwie mauretańskie posiadają nawyk spijania kropli wody z płaskich powierzchni. Dodatkowo wilgotność może podnieść wstawiony do terrarium brodzik z letnia wodą, która musi być wymieniana codziennie.

Oświetlenie

Bardzo ważnym czynnikiem w hodowli żółwia mauretańskiego jest oświetlenie. Przy minimalnym oświetleniu żółwie staja się apatyczne, senne i tracą apetyt. Dlatego należy zapewnić gadzinie dostęp do światła ok. 12 h dziennie. W tym celu umieszczamy w terrarium żarówkę grzewczą (lustrzanka) o mocy 25-40 W. Temperatura pod żarówką powinna wynosić od 35 do 40 stopni. Nie zapomnijmy również o świetlówkach emitujących promienie UVB. Są one niezbędne do syntezy witaminy D3 w skórze, co pozwala na lepszą przyswajalność wapna, Świetlówki możemy nabyć w każdym sklepie zoologicznym, najpopularniejsze z nich to; EXO TERRA- REPTI GLO 5.0 , 8.0 lub 10 ZOO MED.- REPTISUN 5.0 , 8.0 lub 10 Montujemy je na wysokości 25-30cm od podłoża. Należy pamiętać, ze nawet najlepsza świetlówka nie zastąpi światła emitowanego przez promienie słoneczne. Dlatego tak ważne jest, aby wychodzić z żółwiem na spacery lub trzymać go na wybiegu zewnętrznym.

żółwie lądoweżółwie lądowe
Komentarze

Brak komentarzy.
Dodaj komentarz

Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny

Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta
SZYBKI TEŚCIK!!!!

ŻÓŁWIA KARMIMY ZIELENINĄ( OPRÓCZ SAŁATY I KAPUSTY)?

ŻÓŁWIA KARMIMY OWOCAMI, NABIAŁEM, MIĘSEM, ITP.?

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
REKLAMA SPECJALNA


Powered by: PHP-Fusion v6.01.6
Theme DX-Cortex by: Daemon-X
Theme Graphics from PHP-Nuke Cortex Theme

488685 Unikalnych wizyt
Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl