STRONA GŁÓWNA OŚWIETLENIE
 
ŻÓŁWIE LĄDOWE
ŻÓŁW GRECKI
ŻÓŁW EGIPSKI
ŻÓŁW STEPOWY
ŻÓŁW LAMPARCI
ŻÓŁW SŁONIOWY
ŻÓŁW OBRZEŻONY
ŻÓŁW PUDEŁKOWY
ŻÓŁW MAURETAŃSKI
ŻÓŁW MADAGASKARSKI
OPIS SZKIELETU ŻÓŁWIA
ŻÓŁWIE WODNE
ŻÓŁW ŻÓŁTOLICY
ŻÓŁW CZERWONOLICY
ŻÓŁWIE WODNE AKCESORIA
ŻÓŁW ŻABUTI
ZAKUP ŻÓŁWIA
OGÓLNE WARUNKI
ŻÓŁW MOJE FOTY
SUPER FILMIK
PRZEKAZ ONLINE
INFORMACJE OGÓLNE
ŻÓŁWIE W DOMU
TANIE TERRARIUM
OŚWIETLENIE
ROZMNAŻANIE ŻÓŁWI
KARMIENI ŻÓŁWI ZIMĄ
CHOROBY ŻÓŁWI
GALERIA STEPKÓW
NATURALNE JEDZONKO
WITAMINY I ŻYWIENIE
FILMY O ŻÓŁWIACH
STATYSTYKI

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 102
Najnowszy Użytkownik: Massoni
REKLAMA
ŻÓŁW GRECKI
Żółw grecki

Karapaks u tych żółwi jest mocno wypukły. Z kolei plastron jest płaski z bokami wygiętymi do góry. Mają one długą szyję pokrytą miękką skórą. Plastron jest koloru jasnobrązowego, jasno żółtego lub oliwkowo brązowego (w zależności od podgatunku). Mniej więcej na środku każdej z tarczek znajduje się ciemna - najczęściej czarna, plama. W przeciwieństwie do żółwia stepowego przednie kończyny posiadają po 5 pazurów, z kolei tylnie podobnie jak w przypadku stepówki po 4.

Występuje on głównie w basenie Morza Śródziemnego. Najczęściej spotykany jest w takich krajach jak: Grecja, Turcja, Włochy, Rumunia, Bułgaria, Macedonia, Hiszpania czy Francja. Można je również spotkać na niektórych wyspach basenu Morza Śródziemnego. Żółwie greckie zamieszkują głównie tereny porośnięte gęstą roślinnością (wysokie trawy, krzewy). Są aktywne głównie latem, wiosną i jesienią. Zimą zapadają w sen zakopując się w ziemi w oczekiwaniu na wiosnę.

Wyróżniamy 3 podgatunki żółwi greckich:

-Testudo hermanni hermanni
-Testudo hermanni boettgeri
-Testudo hermanni hercegovinensis

STEPEK ŻÓŁWIE LĄDOWESTEPEK ŻÓŁWIE LĄDOWE
FOTO Z www.naturepics.eu

Terrarium:

Terrarium dla żółwi lądowych (w tym przypadku greckich i stepowych) powinno mieć przynajmniej wymiary 120cmx50cm podstawy. Oczywiście młode żółwie możemy trzymać w odpowiednio mniejszych terrariach które powinny się zwiększać wraz z ich wiekiem. Wskazane jest również, aby terrarium było podzielone na dwie części. Jedną w której będzie panowała wyższa temperatura ok. 30-35 °C i niska wilgotność 35-50%. Z kolei w drugiej części powinna być niższa temperatura ok. 25-28 °C i wyższa wilgotność ok. 70%. W przypadku żółwi greckich temperatura w nocy nie powinna spadać poniżej 20 °C.

W skład wyposażenia terrarium powinny wchodzić m.in:

Lampa grzewcza – najlepiej świecąca punktowo. Jej moc powinna być dostosowana do warunków panujących na zewnątrz terrarium. Wiadomo, że w chłodniejszym pomieszczeniu będzie potrzebna żarówka o większej mocy do ogrzania danego terrarium niż w przypadku pomieszczenia w którym panuje wyższa temperatura. Jej zadaniem jest stworzenie „wyspy” ciepła na której żółw będzie mógł się wygrzewać (bezpośrednio pod lampą temperatura powinna oscylować w granicach 35-40°C).
Lampa UVB – koniecznie UVB 10.0. Należy o tym pamiętać, gdyż w sprzedaży możemy spotkać również lampy UVB 2.0 i UVB 5.0. Promienie UVB są niezbędne do wytwarzania witaminy D3, która pomaga w przyswajaniu wapnia. Jest ona potrzebna szczególnie młodym żółwiom w okresie dorastania. Bez niej, w przyszłości mogą występować problemy z krzywicą. Ważną rzeczą jest również to, że owe żarówki nie powinny znajdować się wyżej niż 30cm. W przypadku umieszczenia ich zbyt wysoko promienie UVB nie docierają do żółwia lub dociera ich zbyt mała ilość.

Elementy wystroju, podłoże – najlepszym podłożem dla żółwi jest darń (kawałek trawnika wycięty wraz z ziemią). Alternatywą może być podłoże składające się z mieszanki kory, torfu, ziemi, piasku. Jak dodatek możemy stosować siano, włókno kokosowe czy suche liście. Kryjówki – należy ich zapewnić co najmniej kilka. Mogą do tego posłużyć połówki łupiny kokosa, ceramiczne doniczki czy też wszelkiej maści korzenie.

Miseczka z wodą - mimo, że żółwie piją dość rzadko, to w terrarium powinna znajdować się miseczka z wodą (wymienianą codziennie – najlepiej przegotowaną). Z racji budowy żółwia nie mogą to być wysokie i głębokie miseczki. Najlepiej używać płytkich podstawek pod doniczki do których żółw bez problemu będzie w stanie wejść i z których będzie w stanie wyjść. Miseczka na pokarm – powinna podobnie jak miseczka z wodą umożliwiać żółwiom wejście i wyjście z niej. Wskazane jest, aby zawsze było w niej coś do jedzenia, aby żółwie w każdej chwili mogły coś zjeść. Należy tylko zwracać uwagę na czystość miseczki i sukcesywnie usuwać niezjedzone resztki pokarmu zabrudzone np. odchodami lokatorów.

Pożywienie:

W środowisku naturalnym spożywają one kilkaset różnych gatunków ziół i roślin, tak więc należy dbać o to, aby ich dieta była jak najbardziej urozmaicona. Latem i wiosną dobrze jest podawać dużo zieleniny. Do najpopularniejszych roślin spotykanych w Polsce nadających się do jedzenia prze żółwie należą: babka lancetowata, babka zwyczajna, czosnaczek pospolity, fiołek ogrodowy, fiołek polny, fiołek trójbarwny, koniczyna, lucerna, mlecz zwyczajny, mniszek lekarski, niezapominajka polna, pokrzywa zwyczajna, mięta, majeranek, rzeżucha. W okresie jesiennym i zimowym, można podawać susz z owych roślin lub odpowiednio zbilansowane gotowe mieszanki. Spotykane są one w 2 formach. Mieszanek ziołowych (zioła + granulat), lub samych granulatów. Największą popularnością cieszą się karmy takich firm jak Trixie, Exoterra (Hagen), Tropical, Zoomed czy Jbl. Każda z karm niezależnie czy zerwana świeżo z łąki czy kupiona powinna być wzbogacana co kilka dni w witaminy i wapno. Zapobiega to zmianom krzywicznym i wielu chorobom. Należy jednak pamiętać o tym, że samo wapno i witaminy bez lampy UVB 10% praktycznie nic nie dają gdyż w takim przypadku ich wchłanianie jest ograniczone poprzez braki witaminy D3. Należy również unikać warzyw i owoców które są zbyt kaloryczne i moczopędne. Sporadycznie można podawać utartą marchew, kawałek arbuza, banana czy ogórka pamiętając jednakże, że nie mogą one stanowić podstawy diety. Najczęściej popełnianym błędem w żywieniu jest podawanie sałaty, szpinaku czy kapusty (z wyjątkiem pekińskiej), które zawierają dużo szczawianów groźnych dla życia i zdrowia żółwi.

Rozpoznawanie płci:

U samic plastron (dolna część skorupy) jest płaski, natomiast u samców wklęsły. Samce mają również dłuższy i grubszy ogon. Samice są znacznie większe od samców.
Jako, że zarówno żółw żółtolicy jak i czerwonolicy są podgatunkami żółwia ozdobnego, podobnie jak w poprzednim przypadku opiszę je razem, wskazując tylko różnice w hodowli.


Katalog SEO - www.seoip.plKatalog Stron Internetowych
Komentarze

presell24 dnia październik 30 2014 12:41:42
W domu posiadam dwa żółwie grackie - samce. Jedni piszą, że takie żółwie nie zgodzą się ale prawda jest taka, że u mnie żyją w zgodzie. Bardzo fajny opis.
timo7 dnia marzec 18 2016 10:52:40
To prawda ja posiadam trzy samce i dwie samice i również samce nie są agresywne wobec siebie. Dzięki pozdrawiam.smiley
Nqrq dnia czerwiec 21 2016 13:01:13
Niestety drogi to gatunek smiley
Dodaj komentarz

Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny

Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta
SZYBKI TEŚCIK!!!!

ŻÓŁWIA KARMIMY ZIELENINĄ( OPRÓCZ SAŁATY I KAPUSTY)?

ŻÓŁWIA KARMIMY OWOCAMI, NABIAŁEM, MIĘSEM, ITP.?

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
REKLAMA SPECJALNA


Powered by: PHP-Fusion v6.01.6
Theme DX-Cortex by: Daemon-X
Theme Graphics from PHP-Nuke Cortex Theme

488681 Unikalnych wizyt
Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl