STRONA GŁÓWNA OŚWIETLENIE
 
ŻÓŁWIE LĄDOWE
ŻÓŁW GRECKI
ŻÓŁW EGIPSKI
ŻÓŁW STEPOWY
ŻÓŁW LAMPARCI
ŻÓŁW SŁONIOWY
ŻÓŁW OBRZEŻONY
ŻÓŁW PUDEŁKOWY
ŻÓŁW MAURETAŃSKI
ŻÓŁW MADAGASKARSKI
OPIS SZKIELETU ŻÓŁWIA
ŻÓŁWIE WODNE
ŻÓŁW ŻÓŁTOLICY
ŻÓŁW CZERWONOLICY
ŻÓŁWIE WODNE AKCESORIA
ŻÓŁW ŻABUTI
ZAKUP ŻÓŁWIA
OGÓLNE WARUNKI
ŻÓŁW MOJE FOTY
SUPER FILMIK
PRZEKAZ ONLINE
INFORMACJE OGÓLNE
ŻÓŁWIE W DOMU
TANIE TERRARIUM
OŚWIETLENIE
ROZMNAŻANIE ŻÓŁWI
KARMIENI ŻÓŁWI ZIMĄ
CHOROBY ŻÓŁWI
GALERIA STEPKÓW
NATURALNE JEDZONKO
WITAMINY I ŻYWIENIE
FILMY O ŻÓŁWIACH
STATYSTYKI

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 102
Najnowszy Użytkownik: Massoni
REKLAMA
ŻÓŁW LAMPARCI

Piękny, duży gatunek żółwia o mocno wysklepionym pancerzu zamieszkujący rozległe sawanny Afryki. W środowisku naturalnym coraz rzadszy, bywa z powodzeniem hodowany przez doświadczonych hobbystów.


Wygląd (geochelone pardalis )

Piękny gatunek żółwia o mocno wysklepionym pancerzu i mocnych, słupowatych kończynach. Jest kremowy lub żółty, na tym tle występują liczne czarne plamy, niekiedy zlewające się w pasy. Często pośrodku żółtych płytek pancerza występuje duża, brązowa plama. Nazwa pochodzi właśnie od tych charakterystycznych plam na karapaksie. Znane są dwa podgatunki o nieco odmiennym układzie plam i obszarze występowania. Tak piękne kolory czynią go niemal niewidocznym w wysokich trawach sawanny. Z wiekiem jego barwy stają się bledsze.

Image and video hosting by TinyPic
FOTO Z www.digitalnature.org

Występowanie

Zamieszkuje południowo-wschodnią oraz zachodnią cześć Afryki. Spotykany m. in. w państwach takich jak: Kenia, Uganda, Tanzania, Etiopia, Somalia i Sudan.


Czy wiesz, że... Należy do największych żółwi Afryki, rekordowe okazy mogą mierzyć do 60 cm długości i ważyć nawet 35 kg, Jednak tak duże osobniki współcześnie są spotykane bardzo rzadko. Tak duże rozmiary idą w parze z powolnym wzrostem oraz długością życia. Znane są przypadki, kiedy żółw lamparci w środowisku naturalnym przeżył ponad 100 lat. W niewoli, często na skutek bledów żywieniowych, gatunek ten żyje krócej. Środowisko i tryb życia


Zamieszkuje tereny suche, przeważnie są to sawanny i stepy pokryte krzaczasta roślinnością i trawami, często wysuszonymi. Jest aktywny w ciągu dnia, kiedy to większość czasu spędza na żerowaniu. Wynika to zarówno z niskiej wartości odżywczej roślin jakie napotyka w środowisku jak i z jego rozmiarów - zwierze tej wielkości musi spożyć dużo pokarmu, a to zajmuje masę czasu. Częstym błędem hodowców jest trzymanie go w zbyt wilgotnym środowisku i podawanie soczystej paszy co powoduje liczne choroby i znacznie skraca jego życie. Jest samotnikiem. Rozmnażanie


Samica składa do 30 jaj (przeważnie jednak znacznie mniej, najczęściej od 8 do 12) z których młode legną się po upływie około 4-5 miesięcy. Niespełna miesięczny żółw mierzy zaledwie 5 cm i waży około 20 gram trudno uwierzyć że może urosnąć niego olbrzym. Dojrzałość płciową osiąga w wieku 12-15 lat.


Pokarm

Pożywienie stanowią trawy, kaktusy oraz wszelkie dostępne w rejonie występowania części roślin. Niekiedy dieta ta bywa uzupełniona o opadłe owoce czy też nasiona, które uda mu się znaleźć. Być może w rzadkich wypadkach dieta jest uzupełniona o niewielkie bezkręgowce czy też resztki padliny jakie uda mu się znaleźć – nie są to jednak informacje potwierdzone. W praktyce hodowlanej traktuje się go jako gatunek wybitnie roślinożerny.


Komentarze

Brak komentarzy.
Dodaj komentarz

Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny

Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta
SZYBKI TEŚCIK!!!!

ŻÓŁWIA KARMIMY ZIELENINĄ( OPRÓCZ SAŁATY I KAPUSTY)?

ŻÓŁWIA KARMIMY OWOCAMI, NABIAŁEM, MIĘSEM, ITP.?

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
REKLAMA SPECJALNA


Powered by: PHP-Fusion v6.01.6
Theme DX-Cortex by: Daemon-X
Theme Graphics from PHP-Nuke Cortex Theme

490152 Unikalnych wizyt
Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl