STRONA GŁÓWNA OŚWIETLENIE
 
ŻÓŁWIE LĄDOWE
ŻÓŁW GRECKI
ŻÓŁW EGIPSKI
ŻÓŁW STEPOWY
ŻÓŁW LAMPARCI
ŻÓŁW SŁONIOWY
ŻÓŁW OBRZEŻONY
ŻÓŁW PUDEŁKOWY
ŻÓŁW MAURETAŃSKI
ŻÓŁW MADAGASKARSKI
OPIS SZKIELETU ŻÓŁWIA
ŻÓŁWIE WODNE
ŻÓŁW ŻÓŁTOLICY
ŻÓŁW CZERWONOLICY
ŻÓŁWIE WODNE AKCESORIA
ŻÓŁW ŻABUTI
ZAKUP ŻÓŁWIA
OGÓLNE WARUNKI
ŻÓŁW MOJE FOTY
SUPER FILMIK
PRZEKAZ ONLINE
INFORMACJE OGÓLNE
ŻÓŁWIE W DOMU
TANIE TERRARIUM
OŚWIETLENIE
ROZMNAŻANIE ŻÓŁWI
KARMIENI ŻÓŁWI ZIMĄ
CHOROBY ŻÓŁWI
GALERIA STEPKÓW
NATURALNE JEDZONKO
WITAMINY I ŻYWIENIE
FILMY O ŻÓŁWIACH
STATYSTYKI

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 102
Najnowszy Użytkownik: Massoni
REKLAMA
WARUNKI
Występowanie
Żółw żabuti jest gatunkiem żółwia lądowego pochodzącym z Ameryki Południowej i występującym na terenie Panamy, Kolumbii, Wenezueli, Gujany Francuskiej, Brazylii. Znaleziono też osobniki na terenie Wysp Karaibskich, przypuszcza się jednak, że zostały tam sprowadzone w XIX w. jako źródło pożywienia.

STEPEK ŻÓŁWIE LĄDOWESTEPEK ŻÓŁWIE LĄDOWE

Aktywność
Dzień. W naturze okres wzmożonej aktywności rozrodczej przypada po porze deszczowej.

Biotop
Istnieje pewna rozbieżność opinii w związku ze zróżnicowanym środowiskiem w którym występuje carbonaria. Jedni badacze (Walker) uważają, że żabuti najczęściej wystepuje na pastwiskach i w suchszych częściach lasów. Inni jak Leger i Moscovits idealny habitat określają jako wilgotne miejsca lasów tropikalnych (tam tak naprawdę występują).

Terrarium
Materiał do budowy zależy oczywiście od gustu i możliwości finansowych. Należy jednak pamiętać, że w środku będzie panowała wysoka wilgotność, dlatego należy wybrać materiały, które nie będą wchłaniały wilgoci.

Jako podłoże doskonałe są materiały, które nie stwarzają problemów w utrzymaniu czystości i przypominają naturalne środowisko, z którego pochodzi żabuti. Mogą to być kawałki kory wióry drewniane (nie drobne trociny) lub kawałki gazet (choć wygodne, bardzo nieestetyczne). Zupełnie nie nadaje się piach, gdyż nie trzyma wilgoci i może powodować problemy układu pokarmowego. Nie polecam wstawiania do terrarium żadnych przedmiotów typu doniczki, korzenie lub kamienie, bo ograniczają powierzchnię i z doświadczenia wiem, że żółwie nie znoszą żadnych przeszkód na swojej drodze i będą ciągle je "atakować". Aby więc poprawić estetykę wnętrza można wykorzystać tylną ścianę terrarium, do której można przyczepić w miarę możliwości różne ozdoby jak np. małe plastikowe doniczki z roślinami. Całej fantazji można też użyć budując kryjówkę za którą służyć może przerobiona budka lęgowa dla ptaków lub pieniek drewna z wyciętą w środku dziuplą.

W przypadku zamkniętego terrarium niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Do zapewnienia odpowiedniej wentylacji może służyć siatka lub otworki, z których jeden umieszczamy w dolnej części terrarium blisko źródła ciepła, drugi zaś na górze po przeciwnej stronie.

Wielkość terrarium
Dla parki lub lepiej "trójkąta" składającego się z jednego samca i dwóch samic (odradzam bowiem trzymanie dwóch samców jednocześnie lub tylko jednej samicy i samca - samce są bowiem bardzo aktywne i ciągła adoracja spowodowałaby brak możliwości pobierania pokarmu co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do niedożywienia) - powinno mierzyć niemniej niż 200x100x50 cm (dł. x szer. x wys.).

Oświetlenie
Cykl 10-cio godzinny. Konieczne naświetlanie neonem UVB min 5% umieszczonym na wysokości nie większej niż 30 cm od zwierzęcia.

Temperatura
W dzień 30-35°C i nie mniej niż 22°C w nocy. Źródła ciepła należy rozmieścić w taki sposób, by w terrarium stworzyć miejsca o różnych temperaturach, aby nasz pupil miał możliwość wyboru tej najodpowiedniejszej dla siebie w danym momencie.

Wilgotność
Bardzo wysoka, wahająca się w granicach od 65 do 90%.Terrarium musi być więc zaopatrzone w "basenik" który będzie służyć jednocześnie jako poidełko i źródło wilgoci. Wskazane jest też zamontowanie automatycznego zraszacza lub spryskiwanie podłoża kilka razy na dzień. Pamiętajmy, że również na zewnątrz konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wilgoci. Do tego służyć może basenik (podpowiedź na zdjęciu) lub szlauf z którego będzie kapała woda na znajdujące się w pobliżu rośliny.

Uwaga! Suche powietrze w terrarium powoduje łzawienie oczu i problemy układu oddechowego. Żywienie
Żółw żabuti jest żółwiem wszystkożernym, obok zielonych części roślin zjada także owoce, grzyby, a także bezkręgowce, drobne kręgowce, ptasie jaja, padlinę i odchody zwierzęce. Wymaga dość zróżnicowanego pożywienia, które stanowić mogą zarówno liście, jak i owoce, grzyby i warzywa, których unikamy raczej w diecie większości żółwi lądowych. Należy oczywiście unikać roślin bogatych w szczawiany, a pokarmy o szczególnie złym stosunku Ca:P np. banany, mogą być jedynie skąpym dodatkiem. Jako uzupełnienie diety podajemy pokarm mięsny, dobre są dla nich zwłaszcza dżdżownice, ślimaki i mysie oseski.

Rozpoznawanie płci
Ogon samców jest dłuższy i szerszy niż u samic. Dorosłe samce prezentują ponadto przewężenie w środku karapaksu nadające mu charakterystyczny kształt 8. Samce poza tym są dłuższe i cięższe, nie zanotowano natomiast różnic w szerokości i wysokości zwierząt.

Rozmnażanie
Jak prawie u wszystkich żółwi lądowych wymagające dużej uwagi i zaangażowania ze strony hodowcy. Zwierzęta, które przez caly rok żyją w optymalnych warunkach, będą więc rozmnażały się regularnie, dając nam wielką satysfakcję. Kontakty między parą występują po złożeniu jaj przez samice, więc prawie nigdy nie obserwuje się prób pokrycia samicy, gdy ta jest już w ciąży. Gdy samiec uzna, ze nastąpił dobry moment na gody zaczyna obchodzić partnerkę dookoła i gryźć w nogi, by ją unieruchomić, potem wącha okolice ogona i gdy jest już pewny, że ma do czynienia z płcią słabą zaczyna wykonywać charakterystyczne ruchy głową zataczając łuki do przodu i do tyłu, po czym następuje kopulacja, w czasie której samiec wydaje dźwięki przypominające gdakanie kury. Po około miesiącu, kiedy samica czuje się gotowa do złożenia jaj, zaczyna wykazywać nerwowość, kopać w rogach terrarium i wspinać się na jego ścianki. Kiedy znajdzie już odpowiednie miejsce w dołku głębokim na około 10 cm składa od 5 do nawet 10-15 owalnych jaj mierzących 2/3 cm. Należy przenieść wtedy jaja do inkubatora (pamiętając, by ich nie obrócić co jest równoznaczne z wyrokiem śmierci dla embriona) i pozostawić w nim przez około 120 dni w temp 30°C. Musimy pamiętać, że nie ze wszystkich jaj wyklują się równocześnie maleństwa, wiec długo jeszcze po terminie należy pozostawić jaja w inkubatorze.

Jeśli zdarzy się, że samica nie znajdzie odpowiedniego miejsca, może dojść do zatrzymania jaj w środku, co może być niebezpieczne dla zdrowia naszej podopiecznej.

Zimowanie
Nie zimuje się.

Uwagi
Biorąc pod uwagę miejsce pochodzenia żółwia konieczne jest zapewnienie ściśle określonych warunków, do których należą wysoka temperatura i wilgotność przez cały rok. Na zewnątrz mogą przebywać tylko w bardzo ciepłe dni i kiedy temperatura w nocy nie spada poniżej 22°C. Również wielkość i duża ruchliwość żółwia, wymagają dużego zaangażowania w budowę terrarium i letniego wybiegu. Można więc określić gatunek ten jako trudny w hodowli. Nie należy zrażać się jednak, gdyż są to zwierzęta dające hodowcy wielką satysfakcję, są bowiem niezwykle ciekawskie i nigdy nie pozostają obojętne na naszą obecność.

Jest to gatunek znajdujący się w II Załączniku Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Zagrożonymi Wyginięciem (CITES), należy więc przy zakupie prosić o dowód pochodzenia zwierzęcia.

STEPEK ŻÓŁWIE LĄDOWESTEPEK ŻÓŁWIE LĄDOWE

Opracowanie
Opracowała Sylwia S. na podstawie własnych doświadczeń i porad zaprzyjaźnionych hodowców.

Komentarze

Brak komentarzy.
Dodaj komentarz

Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny

Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta
SZYBKI TEŚCIK!!!!

ŻÓŁWIA KARMIMY ZIELENINĄ( OPRÓCZ SAŁATY I KAPUSTY)?

ŻÓŁWIA KARMIMY OWOCAMI, NABIAŁEM, MIĘSEM, ITP.?

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
REKLAMA SPECJALNA


Powered by: PHP-Fusion v6.01.6
Theme DX-Cortex by: Daemon-X
Theme Graphics from PHP-Nuke Cortex Theme

488684 Unikalnych wizyt
Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl